Polikistik Over Sendromu (PCOS) nedir – ne değildir?

 

 

 

 

kadin-tuylenme-hirsutizm

Dünyada 100 milyondan fazla PCOS tanısı konmuş kadın sayısıyla kadınlarda görülen en sık hormon hastalığıdır. 1990 yılında NIH mutlaka klinik ve / veya biyokimyasal hiperandojenizm ve buna eşlik eden kronik anovülasyonu tanı için şart koşmuş, 2003 yılında Rotterdam kriterleri hiperandrojenizm ; kronik anovülasyon ve overlerin polikistik görünümünden 2 tanesinin varlığını tanı için yeterli görmüştür. Bir diğer deyişle ovülatuar PCOS gibi bir antite yaratılmış, PCO ultrason görünümü özgün olmadığından ve pek çok farklı durumda görülebildiğinden hiperandrojenik olmayan, ovülatuar ve tesadüfen bir nedenle PCO görünümü arzeden garip bir fenotip yaratılmıştır. Bu şekilde sulandırılmış PCOS tanısı alan kadınların prevalansı yüzde 20’lere yani her 5 kadından birinde bulunabilecek kadar gerçekçi olmayan sıklık oranlarına fırlamış, WHO II grubunun neredeyse tamamı  PCOS hastalarını içerir hale gelmiştir. PCOS sadece üremeyi ilgilendirmez, bir metabolik hastalıktır, bir sağlık sorunudur. Ömür boyu yakın izlem gerektirir. Metabolik yönü ancak NIH kriterleri ile tanı konan olgularda yakalanabilir. Oysa Rotterdam kriterleri ile PCOS, bu açıdan da kronik sağlık sorunlarını öngören prognostik değerini kaybetmiştir.. AES, 2006 ve 2009 yıllarında bir uzlaşı raporu hazırlamış, daha çok NIH ağırlıklı bir tavır almışsa da yine de PCO morfolojik bulgusunu da kriterler içine dahil etmiştir. Daha gerçekçi düşünülürse PCOS teriminin tamamen kaldırılmasında yarar görüyorum. Onun yerine hastada ne varsa o fenotip örneğin hiperandrojenik anovülasyon ± hiperinsülinizm gibi ifade edilebilir.

Tanı için total testosteron, daha iyisi ekilibrium diyaliz yöntemiyle ölçülen serbest testosteron ise de laboratuarlar hemen daima analog radioimmünassay kullanırlar ve sonuçlar yanıltıcı olur. Total testosteron ve SHBG ölçülerek hesaplanmış serbest testosteron da tanıda değerlidir. Total testosteron kullanılacak ise laboratuar normal sınırlarının değil, o toplumu yansıtan sınır değerin saptanması gerekir. Örneğin kendi çalışmamızda sınır değer, laboratuarın önerdiği birli rakamlar değil 0.8 ng/ml ve üzeri olarak bulunmuştur. Laboratuar tanısında mutlaka serum prolaktin, TSH ve 17 OH-Progesteron testlere eşlik etmelidir.

Fenotip olarak PCOS olguları normo-gonadotropik normo-estrojenik, anovülatuar özellik taşırlar. Hirsutizm, akne, androjenik alopesi’ye ek olarak akantosis nigrikans varlığı doğrudan insülin rezistansı varlığını düşündürmelidir.

Ultrason ile polikistik görünümün hiperandrojenizm ile korelasyonu gösterilememiştir. Tanıda her bir overde 2-9 mm çapta en az 12 folikülün varlığı veya over volümünün 10 ml üzerinde olması gerekir. Probların daha hassas hele getirilmesi sonrası bugünkü teknolojiyle sınır sayı 25’e çıkarılmıştır. Adolesanlardaki multifoliküler görünüm ile PCO’nun karıştırılmaması gerekir. Türkiye’de PCOS tanısının abartılı şekilde çok sık ve kolay konulduğu kanısındayım. Mesleğimiz adına üzülerek belirtmek isterim ki artık jinekologlar pelvik muayeneyi terketmişler, her olguya vajinal ultrason yapar duruma gelmişlerdir. Hastaya dokunmadan tanı konulmaz, ultrason sadece bir laboratuar yöntemidir ve sadece klinik tanıyı doğrulamak ya da dışlamak için kullanılmalıdır. Yararlı olmadığı gibi rutin ultrason hasta için zararlı da olabilir. Hastanın klinik yakınmaları ve tablosuyla ilişkisiz, tesadüfi bulunmuş, zararsız, kendiliğinden kaybolacak pek çok bulgu, hatta hastayı gereksiz ameliyatlara bile götürebilmektedir. Abartılı PCOS tanı ve tedavisinin yapılageldiği olgular içinde en büyük hata adolesanlarda bu tanıyı sadece ultrasonda over morfolojisine bakarak koymaktır. Menarştan sonraki henüz HPO aksının olgunlaşmadığı ilk 2 yıl içinde hemen daima düzensiz adetleri olan bu kızlara PCOS damgası koymak, onlara ve ailelerine yapılacak en büyük haksızlıktır. Adolesan dönemde NIH kriterlerine uymak veya Rotterdam kriterlerinin üçünü de görmek hayati önem taşır. Hem ergenlerde hem erişkinlerde özellikle obeslerde insülin rezistansını, metabolik sendromu, endotel disfonksiyonunu, non-alkolik karaciğer yağlanmasını, obstrüktif uyku apnesini iyi araştırmalı, gebelerde gestasyonel diyabeti ve gebeliğin indüklediği hipertansiyonu atlamamalıyız. Her ne kadar ezber şeklinde PCOS olgularında kardiyovasküler hastalık riskinin arttığı söylenegelmiş ise de gerçekten insidansı artırdığı hiçbir zaman kanıtlanamamıştır.

PCOS fizyopatolojisinde bildiğimizden çok daha fazla bilmediklerimiz vardır. PCOS kökeni araştırılırken genetik lokuslar ve epigenetik hipo / hiper metilasyon gösteren bölgeler hedeflenerek ya da gelişigüzel karbohidrat, lipid, protein yapımındaki genomik, transkriptomik (mikro RNA), proteomik ve metabolomik araştırmalar PCOS’e özgün olmayan pek çok defekte işaret etmiş ama özgün bir sonuç vermemiştir. Kesin olarak bildiğimiz gerçek, PCOS’in poligenik olduğudur. Endometrium genomik veya non-genomik nedenlerle disregüledir, progesteron rezistansı arzeder. PCOS’li kadınların lökosit telomer uzunlukları daha kısadır ve bu durum özellikle kardiyovasküler hastalık ve diyabetes mellitus  oluşumunda kritik ip uçları oluşturur.

Gebelik arzu etmeyen olgularda kombine oral kontraseptif (COC) kullanımı ilerdeki fertilite yetisini azaltmaz, hirsütizm tedavisinde etkilidir ama preparatlar arasında etkinlik açısından hiçbir fark yoktur. Etinil estradiol (EE) ve siproteron asetat (CPA) kombinasyonu, yan etkileri (hepatotoksisite, artmış tromboemboli, depresyon vb) nedeniyle artık kullanılmamalıdır. Alternatif pek çok etkin hap mevcuttur. Venöz tromboemboli (VTE), PCOS olgularında daha sık görülür. Kombine hapların da VTE riskini artırdıkları dikkate alındığında PCOS olgularına COC vermekte daha dikkatli olmakta yarar vardır. VTE açısından gebelik ve erken lohulasalık döneminin en çok risk taşıdığı da hiç unutulmamalıdır. Ovülasyon indüksiyonunda klomifen sitrat (CC), plaseboya göre kesinlikle (5.91 kat) klinik gebelik açısından etkilidir. Metformin (MTFN), insülin duyarlılığını, insülin reseptör sayısını, seks hormon bağlayıcı globulin yapımını ve glukoneogenezi artırarak etki yapar. Ayrıca overde androjen ve p450 arom inhibitörü, immatür oosit mayoz indüktörüdür. Klomifene rezistan olgularda CC+MTFN, tek başına CC’ye kıyasla ovülasyon ve klinik gebelik hızlarını önemli ölçüde artırır. Deksametazon klasik bilgi olarak adrenal androjenleri, dolayısıyla ilk bakışta sadece adrenal hiperandrojenizmi baskılar gibi görünse de aslında FSH’yı uyardığı, LH’yı baskıladığı, ek olarak over dokusunda folikül yanıtını artırdığı unutulmamalıdır. Ayrıca HDL’yi artırır. Uzun süreli ve yüksek dozda kullanıldığında insülin rezistansına yol açabilir. Sadece gece yatmadan önce 0.25 mg Dex ile kendi serimde 2 hafta içinde ortalama serbest testosteron 4.68 den 1.62 pg/ml’ye baskılanmış ve 6.47 ayda 43.2% gebelik elde edilmiştir. CC veya hMG’ye ek olarak Dex tedavisiyle 11.5 ayda gebelik kızı 51.8%dir. Intrauterin inseminasyon ile birlikte veya tek başına gonadotropinlerle (GTH) ovülasyon indüksiyonu, MTFN eklenirse klinik gebelik ve canlı doğum eldesinde daha başarılıdır. ART olgularında MTFN ilavesi klinik gebelik hızlarını artırırken (bazı çalışmalarda canlı doğum oranlarını da) OHSS riskini de azaltır. GTH’larla ovülasyon indüksiyonunda rekombinan, üriner, saflaştırılmış, tek başına FSH, LH ile birlikte FSH preparatları arasında fark yoktur. Aromataz inhibitörleri (Aİ) – letrozol (LTZ), PCOS CC’ye rezistan anovülatuar olgularda veya primer ilk tedavi olarak CC’ye kıyasla klinik gebelik oranlarında (40%), LTZ+ IUI larda (71%) ve canlı doğum hızında (64%) daha başarılıdır. Sonuçta son yayınlar gerek ilk tedavi seçiminde gerekse CC rezistan olgularda LTZ’ün tek başına CC’den daha başarılı olduğunu vurgulamaktadır. LTZ+saflaştırılmış hMG tedavisi de CC rezistan olgularda tek başına Hp-hMG’den daha başarılıdır. İn vitro maturasyonda, PCOS olgularında non-PCOS’e kıyasla klinik gebelik ve implantasyon oranlarını artarken siklus iptali azalmaktadır. Ovaryen drilling overe verdiği zarar nedeniyle yapılmamalıdır. Ayrıca bu kadar medikal tedavi varken uygulanması kabul edilemez.

 

 

Polikistik Over Sendromu (PCOS) nedir – ne değildir?” üzerine 1.725 yorum

 1. I needed to draft you this very small observation just to say thank you once again considering the wonderful suggestions you’ve contributed on this page. It was open-handed of you to supply openly what some people would have sold for an e-book to get some bucks for themselves, particularly considering the fact that you might have done it in case you considered necessary. Those inspiring ideas in addition served like a great way to recognize that the rest have similar eagerness the same as mine to know many more concerning this issue. I’m certain there are a lot more enjoyable sessions in the future for folks who read your site.

 2. HowdyHi thereHey thereHiHelloHey would you mind statingsharing which blog platform you’re working withusing? I’m lookingplanninggoing to start my own blog in the near futuresoon but I’m having a toughdifficulthard time making a decisionselectingchoosingdeciding between BlogEngine/Wordpress/B2evolution and Drupal. The reason I ask is because your design and styledesignlayout seems different then most blogs and I’m looking for something completely uniqueunique. P.S My apologiesApologiesSorry for gettingbeing off-topic but I had to ask!

 3. I enjoy you because of all of the efforts on this website. My niece really likes getting into internet research and it is obvious why. My partner and i learn all relating to the lively ways you provide functional thoughts via the blog and as well boost participation from others on that content then our favorite daughter is certainly being taught a lot. Have fun with the rest of the year. You’re the one performing a remarkable job.

 4. My sister bookmarked this internet site for me and I have been going through it for the past several hrs. This is really going to help me and my classmates for our class project. By the way, I like the way you write.

 5. Thank youThanks for any otheranothersome otherevery other informative blogwebsiteweb sitesite. WhereThe place else may justmaycould I am gettingI get that kind oftype of infoinformation written in such a perfectan ideal waymethodmeansapproachmanner? I haveI’ve a projectventurechallengeundertakingmission that I amI’m simplyjust now runningoperatingworking on, and I haveI’ve been at theon the glancelook out for such informationinfo.

 6. My spouse and i have been quite relieved that Edward managed to do his research through the ideas he had while using the web site. It’s not at all simplistic to just continually be handing out methods that most people may have been selling. We realize we have you to be grateful to for this. The type of illustrations you have made, the straightforward site menu, the friendships your site aid to instill – it’s mostly astounding, and it’s really helping our son in addition to us do think that theme is interesting, which is certainly rather serious. Thanks for everything!

 7. I have to show thanks to this writer for bailing me out of this particular crisis. As a result of looking through the search engines and finding concepts which are not productive, I assumed my life was well over. Being alive without the strategies to the issues you’ve fixed by way of the post is a crucial case, as well as those which might have badly damaged my entire career if I had not noticed the blog. Your own personal natural talent and kindness in controlling the whole thing was important. I am not sure what I would have done if I hadn’t come across such a stuff like this. I can at this moment relish my future. Thank you very much for the expert and results-oriented guide. I won’t think twice to suggest your web sites to any individual who desires guidelines about this subject matter.

 8. I as well as my pals appeared to be viewing the excellent points located on your website and then before long I had a horrible suspicion I had not expressed respect to the website owner for them. The people appeared to be consequently glad to study all of them and have absolutely been loving these things. We appreciate you indeed being very kind as well as for picking out such really good subject matter most people are really needing to be aware of. Our own sincere apologies for not saying thanks to you sooner.

 9. My brother suggested I might like this web site. He was entirely right. This post actually made my day. You can not imagine just how a lot time I had spent for this info! Thanks!

 10. My husband and i felt now ecstatic Ervin managed to deal with his investigation through your ideas he made from your very own site. It is now and again perplexing to just always be giving for free tactics that many the rest have been trying to sell. And we all do know we have the website owner to thank because of that. The type of illustrations you have made, the simple web site menu, the relationships you will help to promote – it is most amazing, and it is facilitating our son in addition to us consider that that theme is interesting, and that’s really essential. Thank you for all!

 11. I happen to be commenting to let you be aware of of the awesome experience our child enjoyed viewing your webblog. She came to find a good number of details, not to mention what it’s like to have an excellent coaching style to let the others very easily comprehend various impossible issues. You actually did more than our own expectations. I appreciate you for giving those informative, healthy, educational as well as cool thoughts on that topic to Gloria.

 12. This is veryreally interesting, You areYou’re a very skilled blogger. I haveI’ve joined your feedrss feed and look forward to seeking more of your greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent post. Also, I haveI’ve shared your siteweb sitewebsite in my social networks!

 13. There are immense favored outlook of learning Ilmu Tenaga Rohaniah your nature might be reached out to a degree you can perceive whether there threats ahead , auto affirmation which by techniques the capacity to incapacitate strike revealing from a deficit, unique knowledge, not harmed by the sharp weapon, in light of the way that your are ensured by layer of significance that its covering your whole body.

 14. I am glad for commenting to let you understand of the awesome experience my friend’s girl found reading through your web site. She realized lots of issues, not to mention how it is like to possess a great teaching mood to have the mediocre ones just thoroughly grasp certain complicated subject matter. You really exceeded our expected results. Thank you for rendering those beneficial, healthy, informative as well as unique tips on your topic to Gloria.

 15. Thank you for all of the labor on this web page. My niece enjoys getting into research and it’s really obvious why. We notice all concerning the dynamic medium you offer good ideas through this web site and in addition attract participation from people on that idea then our daughter is without a doubt being taught a great deal. Take pleasure in the remaining portion of the year. You’re conducting a stunning job.

 16. HiWhat’s upHi thereHello everyone, it’s my first visitgo to seepay a visitpay a quick visit at this websiteweb sitesiteweb page, and articlepostpiece of writingparagraph is reallyactuallyin facttrulygenuinely fruitful fordesigned forin favor ofin support of me, keep up posting suchthesethese types of articlespostsarticles or reviewscontent.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir